Prejem duhovnega obhajila in Božjega odpuščanja

KAKO PREJETI BOŽJE ODPUŠČANJE BREZ DUHOVNIKA

Apostolska penitenciarija je danes izdala odlok o popolnem odpustku. Tega lahko prejmejo bolniki s koronavirusom, zdravstveni delavci, družinski člani in vsi drugi, ki molijo zanje. Penitenciarija v spremnem besedilu opominja tudi na možnost skupinske odveze. Papež je sicer že pri jutranji maši govoril o tem, kako živeti ta post, ko pred veliko nočjo ni mogoče niti k spovedi.

Slovenska škofovska konferenca je jasna. Spovedi so do nadaljnjega odpovedane, v primeru smrtne nevarnosti le ob upoštevanju vseh navodil, po telefonu so izrecno prepovedane. »Če bi jaz to delal po telefonski liniji, po skypu ali po čemerkoli drugem, potem ne omogočam okolja tajnosti. Ni treba, da razlagam, zakaj. Mi vztrajamo pri tem, da spoved mora biti v popolni tajnosti, tega pečata tajnosti ne sme niče razbiti. Pri telefonu bi bilo to že vnaprej kršeno,« v svojem video komentarju pojasnjuje duhovnik Janez Evangelist Rus.

Kaj pa je vseeno mogoče storiti, da se vrnemo v območje Božje milosti? Papež odgovarja: »Delaj to, kar pravi katekizem, ki je zelo jasen. Če ne najdeš nobenega duhovnika, pri katerem bi se spovedal, se pogovori z Bogom, ki je tvoj oče, in mu povej resnico: »Gospod, storil sem to, to in to... Oprosti mi«. Prosi ga za odpuščanje z vsem srcem, zmoli kesanje in mu obljubi: »Pozneje se bom spovedal, odpusti mi pa kar zdaj«. In takoj se boš vrnil v območje Božje milosti. Sam se lahko približaš Božjemu odpuščanju, kot uči katekizem, ne da bi imel dostop do duhovnika. Sedaj je pravi trenutek za to. Po dobro opravljenem kesanju bo naša duša postala bela kakor sneg.«

Janez Evangelist Rus v video komentarju še dodaja: »Kadar kesanje prihaja iz ljubezni do Boga, ljubljenega nadvse, se to imenuje popolno kesanje ali kesanje iz ljubezni. Takšno kesanje odpušča male grehe, doseže tudi odpuščanje smrtnih grehov, če vsebuje trdni sklep čim prej pristopiti k zakramentalni spovedi. Meni se zdi tukaj jasno rečeno vse, kar moramo vedeti.«

Po papeževih besedah se iz teh razmer lahko izvlečemo samo z duhom solidarnosti. V telefonskem intervjuju za italijanski dnevnik La Stampa je dejal, da bo po tem obdobju koronavirusa podobno kot po vojni. Začeti pa bomo morali na štirih temeljih: koreninah, spominu, bratstvu in upanju.

PREJEM DUHOVNEGA OBHAJILA

Škofje ordinariji do preklica podeljujejo slovenskim katoličanom spregled od dolžnosti udeležbe pri nedeljski sveti maši. Verniki naj nadomestijo odsotnost od svetega bogoslužja z molitvijo, postom, dobrimi deli, prebiranjem Božje besede, spremljanjem svete maše po radiu, TV oziroma spletu ter s prejemom duhovnega obhajila.

 Sveto obhajilo lahko prejmemo v duhovni obliki. Možna in priporočena oblika:

 1) Na mirnem kraju se umirimo in se nato pokrižamo.

2) Zavemo se Božje navzočnosti in obudimo ter zmolimo kesanje.

3) Preberemo evangelij dneva.

4) Nekaj časa premišljujemo ob Božji besedi (bodite pozorni na to, kaj vam govori in kakšne občutke prebuja v vas).

5) Zmolimo veroizpoved.

6) Sledi duhovno obhajilo:

 Jezus, verjamem, da si navzoč v Najsvetejšem zakramentu. Zahvaljujem se Ti za Tvojo ljubezen do mene, ki si mi jo izkazal s svojo smrtjo na križu. Želim Te ljubiti bolj kakor vse drugo, predvsem pa Te želim sprejeti v svojo dušo. Ker Te ne morem prejeti zakramentalno, Te prosim, da prideš k meni duhovno: prosim Te, da vstopiš v moje srce in prebivaš v njem.

 (kratek premor, da se povežemo z Jezusom …)

Hvala, Jezus, za to duhovno obhajilo, hvala za Tvoj objem, hvala za to duhovno združitev s Teboj. Ne dovoli, da bi se ločil od Tebe, ampak mi pomagaj, da ostanem v Tebi.

6) Molitev končamo z znamenjem križa.

Pripravil msgr. dr. Marjan Turnšek.